Suna Baykam Sordu Erhan Us Yanıtladı

Suna Baykam Sordu Erhan Us Yanıtladı haber detayları
#

Suna Baykam Sordu Erhan Us Yanıtladı

Suna Baykam Sordu Erhan Us Yanıtladı

Suna Baykam Sordu Erhan Us Yanıtladı


Sponsor Alanı 2
Sponsor Alanı 2

1. Erhan Us'u yakından tanıyabilir miyiz?

Kavramsal sanatçı ve yazar diyebiliriz. 1987'de, hâlen yaşamakta olduğum Ankara'da doğdum. Bilkent Üniversitesi THM'den mezuniyetimden sonra, İstanbul ve Anadolu Üniversiteleri'nde Sosyoloji ve Felsefe çalışmalarıma devam ediyorum.

Daha da yakından tanımak isteyenler için bkz. yapımını Çağatay Kaan Eren'in üstlendiği '33. Yılında Erhan Us Belgeseli', Youtube, 2020. :)

2. Eserleriniz 20'yi aşkın ülkede sanatseverlerle buluştu. 'En iyi Dijital Ajans' ödüllerine ve uluslararası onur nişanlarına layık görüldünüz. Eserlerinizi bu kadar önemli kılan unsurları bizimle paylaşır mısınız?

Dijital ajans artık eski hayatımın bir parçası. Marka çalışmaları, sosyal medya yönetimi, grafik tasarım ve kurumsal mimari çekim dallarında uluslararası otel zincirleri ile yaptığım projeler, bu ödüllerle taçlanmıştı.

Eserlerimin 20'den fazla ülkede sergilenmesi, izleyici ile buluşması konusunda elbette mutluyum ancak belirtmeliyim ki bu süreçte ben, galeriler ve destekleyen arkadaşlarım oldukça yalnızdık. Bize işaret eden ünlü koleksiyonerler, arkasını holdinglere yaslamış basın mensupları yoktu. Sanatımın çoğunlukla kavramsal, ateist ve protest olduğu da denkleme eklendiğinde benim için önemi, eserlerin arkaplanında bir direniş barındırması.

3. Eserlerinizi gerçekleştirirken nelerden esinleniyorsunuz?

Sanatı sanat yapan ana unsuru fikir olarak sabitlediğimizde; toplumun önemli meselelerini haykırmak, bilgiyi üretmek ve aktarmak, insanın en onurlu vazifesi olarak karşımıza çıkıyor.

Sanatçı ve izleyiciyi uyumlu bir bilinç alış-verişi içinde hayal ettiğimde eser, dekoratif olmaktan ziyade, farkındalık yaratacak, düşünmeye iten bir nesne olmalı. Bu doğrultuda her biri; ahlak felsefesi, başarı ve kimlik kavramı, inancın dogma yapısı, eşit hakları, özgürlükler, kimliksizleşme, otokrasi, popülizm, statüko, şekilcilik, toplumun kutuplaşması ve yozlaşma gibi başlıklar üzerine yaptığım çalışmaları görselleştiriyor.

4. 2018'de yayınlanan 'Dijital Prestij' kitabınıza gelirsek bizlere neler söylemek istersiniz?

Kitap, çeşitli ulusal ve uluslararası dergi, gazete ve portallarda yayınlanan köşe yazılarımdan oluşuyor. Bu süreçte temel motivasyonum; Türkiye ve yurt dışında stratejik ve dijital ajanslarımın [AD1644 Marketing Group] hizmetleri sırasında karşılaştığım marka yönetimi/algı/pazarlama süreçleri ile ilgili gördüğüm yanlışlar ve günümüzde her yapabileceğini düşünenin bir ajans/yeni medya bir şeyleri açması konusundaki eleştirilerimdi.

Değindiğim konuların bazıları sosyal medya deneyleri [ki ajanslar bunlara zaman ayırmadıkça sipariş alan bakkallardan farkları yok], bazıları teknolojinin günümüz toplumuna etkileri, bazıları ise marketing-algı yönetimi ile ilgili. Bir kısmına da erhanus.com'dan yayınlar başlığından ulaşılabilir.

5. Hedefinizdeki hayaliniz şimdilerde nedir?

Ülkemizin gündemi bile vizyonumuzu köreltip bireyi umutsuzlaştırırken, hayallerim şimdilik bana kalsın. :) Bu dönemki hedeflerimi; bahsi geçen 20 küsür ülkedeki sergilenme şartlarını, izleyici bütünleşmesini geliştirmek ve felsefe-sosyoloji merkezli kitabımı tamamlamak olarak özetleyebilirim.

6. Aldığınız ödüllerin tümünden tek tek bahsedersek sizin için önemi ve geçerliliği nedir?

Şüphesiz insanın hoşuna gidiyor ancak tören bitip eve döndüğümde benim için bir anlamı yok. Hitler'in, Trump'ın Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildiği bir dünyada yaşadığımızı düşününce; liberal kapitalizmin başarı kavramını domine ettiği zamanı da hesaba katarsak, ödüllerim benim için ancak birer dekorasyon öğesi.

PR'ı iyi yardım kampanyalarıyla kurtarılan hayatlar, sesi duyulmadan ölen bebeklerden daha değerli olmadığı gibi; PR'ı iyi bir sanatçı, keşfedilmemiş Van Gogh'lardan daha başarılı değildir. Dolayısıyla ödüllerin başarıyla bağını geçerli bulmuyorum.

Yazar "Reality" Kimdir?


İlk yorumu yapan sen ol!Binance

Yorum Bırak

Site İçi Genel Arama


Sosyal Medya Paylaşım


Sponsor Alanı 2


Sizin İçin Seçtiklerimiz

Sponsor Alanı 2

Popüler Yazarlar
  • Middletown, DE 19709 - USA
  • Email: info@unpoo.com


  • Hafta içi: 10:00 - 17:00 (US Yerel)
  • Hafta içi: 10:00 - 17:00 (TR Yerel)
  • Hafta sonu: KAPALI
Sosyal Medya

Yüklenme 0.6900sn. MKT631 - IP 3.235.223.5 Maskeli
Copyright © 1998-2021 UnPoo Blog All rights reserved.

UnPoo! Inc