SQL Server 2014 Enterprise Kurulumu

SQL Server 2014 Enterprise Kurulumu haber detayları
#

SQL Server 2014 Enterprise Kurulumu

SQL Server 2014 Enterprise Kurulumu

SQL Server 2014 Enterprise Kurulumu


Sizler için SQL Server kurulumunu yeniden ele aldık ve yeni arkadaşlarımız için bunu resimli olarak anlatmaya karar verdik.. Sırasıyla resimleri takip ederek kurulumu yaparsanız eğer herhangi bir hataya meyil vermiş olmazsınız..

1- SQL Server Installation Center


Burada yapacağınız hiçbir şey yoktur ve sol menüden direk "Installation" kısmına geçebilirsiniz. Eğer ki sistem testlerini yaptıracaksanız veya yardıma ihtiyacınız varsa (online) buradan istediğiniz alanı tercih edebilirsiniz..

2- SQL Server 2014 Setup


Kurulum için gerekli testler burada yapılır. Herhangi bir hata durumunda kurulama izin verilmez ve ne yapmanız gerektiği burada bahsedilir. İşlem otomatiktir ve tamamlandıktan sonra direk "Next" butonuna tıklayınız..

3- SQL Server Setup Installation Type


Ekrandan da anlaşılacağı üzere burada yeni bir kurulum mu yoksa update mi yapılacak bu tercih yapılır. Varsayılan tercihi bırakıp "Next" diyoruz..

4- Product Key


Bu kısımda ise herhangi bir ürün anahtarınız varsa giriyorsunuz ve devam ediyorsunuz. Eğer bir anahtarınız yoksa free kurulum ile devam etmeniz gerekir. Free bildiğiniz gibi SQL Express olmak zorundadır!

5- SQL Server Setup Feature Selection


Burada tüm bileşenleri kurmak için "Select All" butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Kendinize göre tercihler yapabilirsiniz. Ardından "Next" diyor ve devam ediyoruz..

6- Instance Configuration!


Bu alan bizim için önemli olan alandır. Eğer ki ilk deva bir SQL Server sürümü yüklüyorsanız varsayılan olarak direk ileri diyebilirsiniz. Yalnız daha önceki sürümler de var ise burada "Name Instance" tercihini seçip yeni bir isim vermenizde yarar vardır.

Burada yapacağınız işlemler sizin SQL bağlantınızı doğrudan etkileyeceği için kesinlikle dikkatli olmanız gerekecektir. Bağlantı için "localhost" veya bilgisayarınızın ismi önemli olacaktır. Örneğin "MYPC" bilgisayarınızın ismi olsun. Ya da "[.]" kullanmanız gerekiyor olabilir gibi tercihler vardır. Unutmayınız ki SQL Server sürümlerinde özellikle PC ismi kullanılır ve localhost tercihleri bağlamlarda geçerli olur.

Default Instance seçildiyse bu olay;
- MYPC
- .
- localhost
tercihleri ile bağlantı kurulabilir demek oluyor.

Bunların dışında başka bir SQL sürümünüz yine bu makinada yüklü ise bu bağlantılar için örnek ise altta ki şekilde olabilir;
- MYPC\MSSQL2008R2
- . \MSSQL2008R2
- localhost\MSSQL2008R2

İşlemlerimizi burada tamamlıyor ve devam etmek için "Next" diyoruz..

7- Server Configuration


Bu alanda SQL servislerinin automatic veya manuel başlama tercihlerini yapabilirsiniz. Eğer ki başka sürüm ile birlikte kullanmıyorsanız varsayılanları olduğu gibi bırakın veya bizim gibi manuel tercihleri de tercih edebilirsiniz. Burada bir diğer kısım ise "Collation" ayarlarıdır. Bu alanlar ile ilgili bilgileri daha sonra vereceğiz ama normal şartlarda olduğu gibi bırakabilirsiniz veya kendi sisteminize göre tercihlerde bulunabilirsiniz. (Sabahın erken saatlerinde bu yazıyı paylaşıyorum ve randevuma geç kaldım kusura bakmayın!)

8- Database Engine Configuration


Bu kısımda yine hiçbir şeye ihtiyacınız yoktur. Windows'un varsayılan kullanıcısını tercih etmeniz ilerde yapacaklarınız için önemlidir. Aksi durumda ikinci tercih ile bir parola belirleyebilirsiniz. İleri seviye kullanıcılar bunu tercih edebilirler tabii ki. Bu kısımda yukarıda verdiğimiz gibi kullanıcı göremiyorsanız eğer "Add Current User" butonuna tıklamanız yeterli olacaktır..

İşlemimizi tamamlıyor ve "Next" butonuna tıklayıp "Analysis Services Configuration" kısmına geçiyoruz..

Buradan itibaren yapmanız gereken herhangi bir şey yoktur arkadaşlar. İleti - İleri diyerek olayı tamamlıyoruz. Son tamamlanma olayı biraz zaman alacağı için sabırlı olmanız da yarar vardır..

Soru ve sorunlarınızı buradan yazarsanız elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışacağız..

Yazar "UnPoo" Kimdir?


İlk yorumu yapan sen ol!Yorum Bırak

Site İçi Genel Arama


Sosyal Medya PaylaşımSizin İçin Seçtiklerimiz
Popüler Yazarlar
  • Middletown, DE 19709 - USA
  • Email: info@unpoo.com


  • Hafta içi: 09:00 - 16:00 (US Yerel)
  • Hafta içi: 16:00 - 23:00 (TR Yerel)
  • Hafta sonu: KAPALI
Sosyal Medya

Yüklenme 0.7600sn. MKT836 - IP 3.238.232.88 Maskeli
Copyright © 1998-2021 UnPoo Blog All rights reserved.

UnPoo! Inc