Proof of Stake Nedir?

Proof of Stake Nedir? Yeni Madencilik Alternatifi Hakkında Bilgiler
#

Proof of Stake Nedir?

Proof of Stake Nedir?

Proof of Stake Nedir? Yeni Madencilik Alternatifi


PoS Algoritması Nedir? Nasıl Çalışır? Türleri Nelerdir?

Proof of Stake, PoW gibi bir kripto para altyapı algoritmasıdır. PoS’ta coinler sistem başlarken üretilir ve herkesin yatırımına göre belirli aralıklarda cüzdanlara yollanır. Sahip olduğunuz coin sayısı kadar güce sahip olduğunuz bir algoritma yöntemidir.

Proof of Work‘te gücünüzü arttırmak için mining denilen madencilik yapmak gereklidir. Bunun içinde madencilik yaptığınız cihazların sayısını arttırmanız veya bu cihazları daha güçlüleri ile yenilemeniz gerekir. Proof of Stake‘te ise sadece ilgili coin’den daha fazlasını satın almanız yeterli olacaktır.

Bitcoin‘in sistemi Proof of Work(PoW) algoritmasına göre tasarlanmıştır. Proof of Work teknolojisi yüksek hesaplamalar yapılması gerektiği için ilave elektrik enerjisi ve donanım maliyetini beraberinde getirir.

Proof of Stake sisteminde doğrulama işlemi kişilerin cüzdan hesabındaki coin miktarına bağlı olarak rastgele yapılır. Yani Coin’e sahip olan her cüzdan aynı zamanda bir doğrulayıcıdır. Tabi ki sistemde yüksek miktarda coin bulunduran hesapların doğrulayıcı olarak kullanılma olasılığı daha yüksektir ve dolayısıyla her bir Aktarım Doğrulama(Transaction) işleminden daha çok pay alırlar.

İlk Proof of Stake (PoS) ile çıkmış coin Peercoin‘dir. Proof of Stake‘in farklı türleri vardır.

pow ve pos

Proof of Stake’in Türleri Nelerdir?

  1. PoS türlerinden ilki yıllık belirli oranda faiz getirisi sunar. Bu tür PoS coin‘lerde cüzdanınızı senkronize ettiğinizde geçen süre içinde bir miktar coin kazanmış olursunuz (Stake Etmek) Bu türün avantajı olarak kullanıcılar stake etmek için cüzdanlarını sık sık senkronize ederler. Bu sayede network güçlü olur ve aktif kullanıcı sayısı azalsa da coin ölmez. Bunun dışında yatırımcılar coini satmak yerine faizini almak için stake etmeyi tercih edebilir. Bu da coinin değerinin düşmesini belli ölçüde engeller.
  2. İkinci türdeyse faiz yoktur ve maksimum coin sayısı sabit tutulur. Bu tür coinlerde cüzdanınızın sürekli aktif olması ve sahip olduğunuz coinleri forge etmeniz gerekir. Bu sistemin avantajıysa sürekli forge etmek isteyen birileri olduğu için sistem oldukça güçlü olacaktır ve aktarım işlemleri çok kısa zamanda gerçekleşecektir. Coin sayısı sabit tutulduğu için Enflasyona yenilmez. Uzun vadede coin değer kaybetmez.
  3. Bitcoin’den sonra gelen dünyanın en büyük ikinci Coin’i Ethereum‘da Proof of Work‘ü bırakıp 2018 yılında PoS algoritmasına geçmeyi planlamaktadır.

    Kaynak: "Bitcoin Akademi"

Yazar "UnPoo" Kimdir?


İlk yorumu yapan sen ol!Yorum Bırak

Site İçi Genel Arama


Sosyal Medya PaylaşımSizin İçin Seçtiklerimiz
  • Middletown, DE 19709 - USA
  • Email: info@unpoo.com


  • Hafta içi: 09:00 - 17:00 (US Yerel)
  • Hafta içi: 10:00 - 17:00 (TR Yerel)
  • Hafta sonu: KAPALI
Sosyal Medya

Yüklenme 0.1900sn. MKT733 - IP 35.170.78.142 Maskeli
Copyright © 1998-2020 UnPoo Blog All rights reserved.

UnPoo! Inc