• 6.93₺
 • 7.86₺

Phishing Nedir?

Phishing Nedir? Phishing Saldırıları! Hakkında Bilgiler
#

Phishing Nedir?

Phishing Nedir?

Phishing Nedir? Phishing Saldırıları!


Phishing Saldırıları ve Sahte Sistemler

Phishing "Password" (Şifre) ve "Fishing" (Balık avlamak) sözcüklerinin birleştirilmesiyle oluşturulan Türkçe'ye  yemleme (oltalama) olarak çevrilmiş bir saldırı çeşididir. Phishing saldırıları son zamanların en gözde saldırı çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır.Yemleme yöntemi kullanılarak bilgisayar kullanıcıları her yıl milyarlarca dolar zarara uğratılmaktadır. 

Yemleme genelde bir kişinin şifresini veya kredi kartı ayrıntılarını öğrenmek amacıyla kullanılır.  Bir banka veya resmi bir kurumdan geliyormuş gibi hazırlanan e-posta yardımıyla bilgisayar kullanıcıları sahta sitelere yönlendirilir. Phishing saldırıları için ‘Bankalar, Sosyal Paylaşım Siteleri, Mail Servisleri, Online Oyunlar vb. sahte web sayfakları hazırlanmaktır. Burada bilgisayar kullanıcısında özlük bilgileri, kart numarası, şifresi vb. istenir. E-posta ve sahte sitedeki talepleri dikkate alan kullanıcıların bilgileri çalınır.

Phishing Saldırılar Nasıl Gerçekleşir

Saldırgan kişiler özellikle bankalar, mail servisleri, alış-veriş siteleri, sosyal paylaşım ağları(Facebook, Twitter, MySpace vb.) gibi arkaşdaşlık ve anlık sohbet sistemleri, online oyunlar gibi  kullanıcı adı ve parola kullanılarak giriş yapılan sistemlerin bir kopyasını hazırlayarak ilk adımı atarlar. 

Saldırganlar ellerinde mevcut olan e-posta listelerine veya hedefledikleri kişilere gönderdikleri e-postalarla kurbanlarını hazırladıkları sahte sayfalara yönlendirirler. 

Kurbanların sahte sayfalara girerek istenen bilgileri paylaşmasıyla saldırı amacına ulaşmış olur. 

Phishing Saldırılarıyla Nelerin Çalınması Amaçlanıyor

Yemleme yöntemi kullanarak bilgisayar kullanıcılarını kandıran saldırganlar genell'kle aşağıdaki bilgilere erişmeyi hedeflemektedirler. 
 1. Kullanici hesap numaraları 
 2. Kullanici şifreleri ve parolaları 
 3. Kredi kartı numaraları 
 4. İnternet bankacılığında kullanılan kullanıcı kodu ve şifreleri vb. 
Phishing Saldırılara Karşı Alınması Gereken Güvenlik Önlemleri Nelerdir

 1. Bilgisayarınızın güncellemelerini yapmayı ihmal etmeyin. Ayrıca güncel ve kaliteli bir anti virüsler programı kullanın. 
 2. Gelen e-posta’nın kimden geldiğinden emin değilseniz dikkate almayınız. Unutmayın hiç bir kurum veya kuruluş mail yoluyla sizden kişisel bilgilerinizi istemez. 
 3. Mail yoluyla gelen her site URL’sine (Adresine) tıklamayınız. Özellikle yukarıda belirtildiği gibi bankalar, sosyal paylaşım siteleri, alış-veriş siteleri gibi bağlantılara  kendiniz adres  barına yazarak giriniz. 
 4. Güvenli olmadığını düşündüğünüz ağlardan kesinlikle elektronik işlem gerçekleştirmeyin. 
 5. Girdiğiniz sayfaların sağ alt kısmında yer alan kapalı kilit işareti, güvenli ve şifrelenmiş bir sayfada işlem yaptığınızı gösterir.

Bu tip saldırılara karşı korunmanın yolu  konu hakkında bilgi sahibi bilgisayar kullanıcı olmaktan geçmektedir. Bir yemleme saldırısına maruz kaldığınızda öncelikle yetkili mercileri bu konuda bilgilendirerek bu hususta önlem alınmasına ve saldırganların yakalanmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Kaynak: Bilgi Güvenliği - Melih Aslan (Öğrenci)

İlk yorumu yapan sen ol!Yorum Bırak

Site İçi Genel Arama


Sosyel Medya PaylaşımSizin İçin Seçtiklerimiz
 • Middletown, DE 19709 - USA
 • Email: info@unpoo.com


 • Hafta içi: 10:00 - 17:00
 • Hafta sonu: KAPALI
Sosyal Medya

Yüklenme 0.2300sn. MKT587 - IP 34.239.167.74 Maskeli
Copyright © 1998-2020 UnPoo Blog All rights reserved.

UnPoo! Inc