Kültür Sanat

Kültür Sanat Haberleri Hakkında
#

Kültür Sanat Haberleri

Kültür Sanat:

5
45,097

Kültür ve sanat haberleri, yeni çıkan sinema filmleri, sergi, fotoğrafçılık ipuçları ve tiyatro haberleri UnPoo News Sanat sayfalarında..


Milyon dolarlık kitap anlaşması


ABD esi Başkan Yardımcısı Mike Pence, yaptığı kitap anlaşmasıyla Trump döneminin en kazançlı kişisi oldu. İki kitaplık anlaşmadan 3 - 4 milyon dolar civarında para alacağı konuşulan Pence anılarını yazıya dökecek..


Filmlerde en çok teşekkür edilen oyuncular


İsimleri, filmlerin kapanış jeneriğinin sonuna teşekkür başlığı altında konulan isimler listelendi. İşte tüm zamanların en çok minnet duyulan ekran yıldızları..Tarlada 3500 yıllık mühür bulundu!


Şapinuva beldesindeki bir çiftçi, tarlasında çalıştığı sırada demir mühre rastladı. Başkan İspir, irtibata geçtiği çiftçiyi, bulduğu tarihi eseri Çorum Valiliği’ne teslim etmeye ikna etti.


Mustafa Kemal Paşa'nın boşanma öyküsü


Murat Bardakçıdan, Mustafa Kemal Paşa ile Lâtife Hanımın boşanmalarının belgeli öyküsü.. Detaylar burada..Grammy'de kadın rapçilerden porno krizi


Müzik dünyasının en prestijli ödüllerinden sayılan Grammy Ödülleri, bu yıl rap yıldızları Cardi B ile Megan Thee Stallion performansları nedeniyle sert eleştirildi..


Site İçi Genel Arama


Sosyal Medya PaylaşımSizin İçin Seçtiklerimiz
Popüler Yazarlar

Kültür Sanat Haberleri Kategori Bilgileri

Kültür aslında tamamiyle farklı anlamları olan bir terim olmakla birlikte,insana ilişkin olarak yıllar içerisinde yaratılmış değer ve anlamlar bütünüdür. Sosyo kültürel açıdan bakacak olursak kültür,atalarımızdan öğrendiğimiz toplumsal bir mirastır. Kültürün oluşmasında iki esas vardır. Birinci esasta insanoğlu,pasif ve alıcı konumdadır. Yani,insan yaratılışla birlikte doğayla iç içe bir halde bulunmakta ve tarihin ilk zamanlarında tüketim esaslı bir yaşam sürmekteydi. Besin,barınma vs. kısaca somut tüm ihtiyaçlarını doğadan karşılamaktaydı. Bu noktada insan alıcı ve pasif olarak kültür oluşumun sağlar. İkinci esas ise insanın tüketicilikten çıkarak üretici bir boyuta geçmesidir. Yani yaşadığı yer ve devre etkin bir biçimde hakim olur ve doğaya ve toplumuna birşeyler kazandırmaya başlar. Bu süreç alet yapımından sonra hızla ileriye taşınmıştır.

Bu iki olgu çevresinde insan doğayla ve kendi hem cinsleriyle ekonomik,siyasi,askeri ve sosyal yollarla ilişki ve bağıntı kurarak kendine özgü bir çizgi yaratır. Her toplumun coğrafi şartlar ve gelişmişlik düzeyi nedeniyle sahip olduğu kültür farklıdır. Kültür,geçmişimizden bizlere kalan en büyük mirastır.

Sanat ise en bilinen tanımıyla,yaratıcılık,hayalgücü(imagine) ve bakış açısının bir ifadesidir. Tarih çizgisi boyunca Sanat Nedir ? konusu sürekli değişmiş ve her dönemde sanat konusuna belli kısıtlamalar ve görüşler dile getirilmiştir. Günümüzdeyse sanat terimi çok basit bir kavram olarak dilimize yerleşmişse de akademik çevrelerce Sanat Nedir? Konusu halen bir tartışma konusudur.

Sanat kelimesi genellikle görsel sanatlar anlamında kullanılsa da kelimenin bugünkü anlamıyla,ifade anlamı oldukça gelişmiştir.

Son olarak kültür ve sanat ilişkisine bakacak olursak,kültür kavramının insanın tarihsel süreçteki kazanıp aktardığı değerler bütünü olduğunu söylemiştik. Sanat da kültürlerin ve görüşlerin zamanla değişmesiyle,sanat icra eden sanatçının görüşlerini etkilemiş ve bunları eserlerinde yansıtmasına vesile olmuştur. Bu sayede herhangi bir sanat eserini değerlendirken,ortaya çıkarıldığı dönemin zihniyetini de kavrayabilmekteyiz. Kültür ve sanat ilişkisi bu bakımdan ayrılmaz bir bütündür.

  1. Kültür Sanat İlişkisi
  2. Kültür Nedir?
  3. Sanat Nedir?
  • Middletown, DE 19709 - USA
  • Email: info@unpoo.com


  • Hafta içi: 09:00 - 16:00 (US Yerel)
  • Hafta içi: 16:00 - 23:00 (TR Yerel)
  • Hafta sonu: KAPALI
Sosyal Medya

Yüklenme 0.6410sn. MKT664 - IP 3.238.132.225 Maskeli
Copyright © 1998-2021 UnPoo Blog All rights reserved.

UnPoo! Inc