Deepfake nedir? Nasıl kullanılır?

Deepfake nedir? Nasıl kullanılır? haber detayları
#

Deepfake nedir? Nasıl kullanılır?

Deepfake nedir? Nasıl kullanılır?

Deepfake nedir? Nasıl kullanılır?


Mevcut bir görüntüyü uygunsuz başka bir görüntü ile birleştirerek oluşturan deepfake videoları birçok kişi için tehlike arz ediyor. Sosyal paylaşım ağlarında ve diğer dijital platformlarda paylaşılan deepfake videoları ile kişilerin itibarsızlaştırılması amaçlanıyor. Peki, tam olarak deepfake nedir? Videoları oluşturulan deepfake ne demek?

Bilişim suçları ile mücadelede son dönemde sıklıkla rastlanan konulardan biri de deepfake videoları oldu. Kişi hakkında olumsuz itibar oluşturmak amacıyla çeşitli dijital yöntemler kullanılarak hazırlanan videolar birçok kişi mağdur ediyor. Sosyal ağlar ve siber suçlarla mücadele ekipleri bu durumla mücadeleyi sürdürürken bir yandan da kullanımı hızla artıyor.

DEEPFAKE NEDİR?

Mevcut bir videoda yer alan bir kişinin yapay sinir ağları kullanılarak uygunsuz bir videoya eklenmesine deepfake ismi veriliyor. Sahte haberlerde, intikam videolarında veya herhangi bir kişinin itibarsızlaştırılması için hazırlanan videolar çeşitli platformlarda paylaşılıyor.

Videoda bahsi geçen kişi hiç ilgisinin olmadığı bir şey ile karşı karşıya kalıyor. Sosyal ağlar birer birer deepfake videolarını yasaklasa da bu durumun önüne geçilmesi için daha kapsamlı çalışmalar gerekiyor.

DEEPFAKE NE DEMEK?

Deepfake kelimesi İngilizce deep (derin öğrenme) ve fake (sahte) kelimelerinin birleşimiyle oluşan bir kelime olarak biliniyor. Yani sahte öğrenme, öğretme olarak isimlendirilebilir.

Yazar "nermin" Kimdir?


İlk yorumu yapan sen ol!Yorum Bırak

Site İçi Genel Arama


Sosyal Medya PaylaşımSizin İçin Seçtiklerimiz
Popüler Yazarlar
  • Middletown, DE 19709 - USA
  • Email: info@unpoo.com


  • Hafta içi: 09:00 - 16:00 (US Yerel)
  • Hafta içi: 16:00 - 23:00 (TR Yerel)
  • Hafta sonu: KAPALI
Sosyal Medya

Yüklenme 0.7500sn. MKT733 - IP 3.238.232.88 Maskeli
Copyright © 1998-2021 UnPoo Blog All rights reserved.

UnPoo! Inc